skip to Main Content
آدرس کارخانه: محمد شهر، شهرك صنعتي زيبادشت
آشنایی با موکت و انواع آن

آشنایی با موکت و انواع آن

موکت (Moquette) لغتی فرانسوی است که در حالت کلی معنای فرش را در ذهن یادآور می سازد. این واژه در زبان فارسی به نوعی خاص از کفپوش منسوج صنعتی اطلاق می شود که به طور کلی با سایر محصولات شناخته شده در ذهن ایرانیان همچون فرش، گلیم، گبه و … متفاوت است.

موکت ها عموما به دو دسته بافته (Woven) یا نبافته (Non Woven) تقسیم بندی می شوند و با توجه به کاربردهای گوناگونی که دارد از الیاف مختلف و به روشهای مختلف همانطور که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد تولید می شوند.

موکت ها را می توان بر اساس نوع الیاف به کار رفته، روش بافت، فرآیند رنگرزی و … طبقه بندی نمود. در این مقاله سعی خواهد شد تا خوانندگان را با انواع دسته بندی های مرسوم موکت آشنا سازیم.

انواع موکت از نظر نوع بافت

 • موکت‌هایی با پرز بلند

ضخامت این نوع از موکت ها به قدری زیاد است که از این لحاظ به فرش‌های ماشینی شباهت دارند. چنانچه لازم باشد که فضای منزل در فصل زمستان گرم و در تابستان نرم و راحت باشد از این نوع موکت استفاده می شود

 • موکت‌های کبریتی

این نوع از موکت ها جزو قدیمی‌ترین نسل موکت می باشد که البته هنوز هم در فروشگاه‌های تزئینات داخلی منزل وجود دارند. مهمترین ویژگی موکت‌های کبریتی قیمت ارزان آن می باشد. البته این موکت‌ها ضخامت کمی دارند و اندکی زبر هستند و به همین دلیل چندان راحت نیستند.

 • موکت‌های چمن مصنوعی

شکل ظاهری این نوع از موکت‌ها شبیه چمن می باشد و رنگشان نیز سبز چمنی است. این نوع از موکت ها علاوه بر فضای اتاق‌ها برای کف سالن‌های ورزشی، بالکن یا تراس‌های سقف دار هم قابل استفاده هستند.

 • موکت‌های طرح دار

این نوع موکت برای مکان هایی استفاده می شود که فضای نسبتا بزرگی دارند و نیازی به بزرگ جلوه دادن ندارند. امروزه موکت‌های طرح دار متنوعی در بازار موجود است. نمونه های خارجی معمولا از کشور‌های بلژیک یا ترکیه به کشورمان وارد می شوند. البته نمونه های ایرانی هم کیفیت و نقش و نگار‌های خوبی دارند.

تقسیم بندی موکت ها بر اساس نوع الیاف

 • پشم (Wool)

پشم از قدیمی ترین الیاف مورد استفاده شده در کفپوش ها می باشد. این نوع از الیاف بسیار منعطف بوده و آلودگی ها را در خود نگه نمی دارد. به طور کلی الیاف پشم بسیار نرم، انعطاف پذیر و بادوام می باشد. الیاف پشم به عنوان معیاری جهت مقایسه و استاندارد سازی سایر الیاف به کار می رود.

 • نایلون (Nylon)

نایلون یا پلی آمید از الیاف های مصنوعی مورد استفاده در صنعت نساجی و تولید موکت است که سهمی 70 درصدی از بازار را به خود اختصاص داده است. در بین الیاف های مصنوعی، نایلون مستحکم ترین بوده و بیشترین قابلیت ارتجاعی را دارد. الیاف نایلون دارای مقاومتی بالایی در برابر له شدگی است و تنوع رنگ فراوانی دارد.

 • اولفین (Polypropylene)

اولفین یا پلی پروپیلن الیافی پلیمری بر پایه اتیلن – پروپیلن است. این الیاف دارای دارای مقاومتی بالا در برابر رطوبت و لکه هستند. جذب کم آب و مقاومت بالا در برابر الکتریسیته ساکن از دیگر ویژگی های مهم این الیاف است. موکت های بافته شده با الیاف اولفین ( پلی پروپیلن ) بیشتر برای فضاهایی با رفت و آمد کم مناسب هستند.

 • پلی استر (Polyester)

الیاف پلی استر، الیافی مصنوعی با درخشندگی رنگی بسیار خوب است. الیاف پلی استر تنوع رنگی بالایی دارد و دارای ماندگاری رنگی خوبی هستند . الیاف پلی استر، بسیار نرم و لطیف هستند و برای استفاده در محیط گزینه مناسبی می باشند. یکی دیگر از قابلیت های جالب الیاف پلی استر، امکان بازیافت و همچنین استفاده از بطری های یکبار مصرف (PET) در تولید آن می باشد.

 • تریسکتا (Triexta)

نام کامل این الیاف، پلی تری متیل تترات (PTT) است. این نوع الیاف از جدیدترین الیاف پلی استر هستند که توسط کمپانی DUPONT ابداع و به بازار عرضه شده است. این الیاف نسبت به انواع لکه مقاوم بوده و جذب رطوبت بسیار کمی دارد. همچنین مقاومت به اشعه ماورای بنفش در این الیاف بسیار خوب است.

 • اکریلیک (Acrylic)

این الیاف مصنوعی ظاهری شبیه  به پشم دارد و بسیار سبک و نرم است. استفاده از این الیاف در تولید موکت قدمت چندانی ندارد. الیاف اکریلیک قابلیت شستشوی خوبی دارد ولی به دلیل امکان سائیده شدن، برای مناطقی که رفت و آمد زیاد است گزینه مناسبی نیست.

تقسیم بندی موکتها بر اساس روش تولید

به طور کلی سه روش برای تولید موکت ها وجود دارد. بعضی از این روش ها همچون روش های قدیمی تولید فرش های دستباف و زیر اندازهای سنتی است و برخی دیگر نیز حاصل پیشرفت های اخیر در صنعت نساجی می باشند که جهت افزایش سرعت تولید، افزایش کیفیت، کاهش هزینه ها و … ایجاد شده اند. در ادامه به طور مختصر به معرفی روش های تولید موکت و دسته بندی های درونی این روش ها خواهیم پرداخت.

 • موکت های بافته شده (Woven)

موکت های بافته شده دارای تار و پود هستند و بوسیله بافتن الیاف به تار و پود پشتیبان تولید می شوند. در این روش تولید از تار و پود به عنوان لایه پشتیبان استفاده شده و بعضی مواقع برای افزایش استحکام موکت از یک لایه پشتیبان دیگر هم استفاده می شود. روش بافتن دارای هزینه بالا و سرعت پایینی می باشد و عموما در مورد الیاف های از جنس پشم استفاده می شود. روش بافتن شامل دو حالت Wilton و Axminster می باشد.

 • موکت های تافتد (Tufted)

تولید موکت به روش تافتد سرعتی در حدود 8 برابر روش بافت دارد. امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در تکنولوژی حاصل شده و نیز افزایش تقاضا در بازار حدود 90 درصد از موکت ها، بوسیله این روش تولید می شود.

در این روش تولید، نخ ابتدا در لایه پشتیبان اولیه (Primary Backing) قرار داده می شود و بوسیله چسب در جای خود محکم می شود. سپس بوسیله لایه پشتیبان ثانویه (Secondary Backing) که به لایه پشتیبان اولیه متصل می شود، این استحکام افزایش می یابد. بارزترین تفاوت روش تافتد با روش بافت (Woven) در لایه پشتیبان (Backing) است. دسته بندی روش های تولید موکت های تافتد (Tufted) به شرح ذیل می باشد:.

روش Cut Pile: از پرطرفدارترین روش های تولید انواع موکت است. در این روش نخ ها به صورت قائم قرار گرفته و انتهای آن ها بریده می شود.

روش Loop Pile: در این روش، حلقه ها در بافت باقی می مانند و بریده نمی شوند. این حلقه ها می توانند طول های متفاوتی داشته باشند.

روش Cut & Loop Pile: این روش ترکیبی از روش های Cut و Loop می باشد. با ترکیب این دو روش و تغییر در ارتفاع نخ ها و چیدمان، ترکیب بسیار متنوعی در سطح و ظاهر موکت ایجاد می شود.

 • موکتهای بافته نشده (Non Woven)

در تولید موکت های بافته نشده یا موکت های نمدی، فرآیند بافت حذف شده و موکت از اتصال الیاف ها به یکدیگر ساخته می شود. در این روش الیاف ها توسط چسب و فشار غلتک ها به هم می چسبند و موکت را تشکیل می دهند.

تقسیم بندی موکتها بر اساس فرایند رنگرزی

یکی از عوامل مهم در تقسیم بندی انواع موکت ها، نحوه رنگرزی الیاف موکت و یا نحوه رنگرزی موکت است. فرآیند رنگرزی الیاف شامل دو روش عمده و اصلی می باشد که هر یک از این روش ها، خود دارای زیرشاخه ها و دسته های مختلفی هستند. شیوه رنگرزی موکت بطور مستقیم در دوام و ثبات رنگ موکت و در نتیجه در نحوه استفاده،  فضای مورد استفاده و ترافیک عبوری اثر گذار خواهد بود. رنگرزی موکت ها به دو شیوه کلی ذیل دسته بندی می شود:

 • Pre-Dyeing

در این روش، فرآیند رنگرزی الیاف قبل از مرحله بافت موکت انجام می شود و الیاف مورد استفاده با توجه به ویژگی ها و روش رنگرزی انتخابی رنگ شده و در نهایت موکت با استفاده از نخ های رنگ شده بافته می شود. روش های رنگرزی الیاف قبل از بافت در دو روش ذیل طبقه بندی می شود:

Solution Dyeing: قبل از اکسترود کردن مواد پلیمری مذاب و تولید الیاف، با اضافه کردن مواد رنگی به مذاب، فرآند رنگرزی انجام می شود. این روش فقط برای رنگرزی الیاف مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرد.

Yarn Dyeing: در این روش، بعد از فرآیند تولید الیاف و قبل از بافته شدن موکت، رنگرزی انجام می شود. روش Yarn Dyeing  شامل قرار دادن الیاف در وان رنگ می باشد. این روش رنگرزی برای الیاف هایی از جنس پشم، پلی استر و برخی نایلون ها کاربرد دارد.

 • Post-Dyeing

در این روش، رنگرزی پس از بافت موکت انجام می گیرد و رنگرزی به طور مستقیم روی موکت انجام می شود. فرآیند رنگرزی به این صورت است که ابتدا موکت توسط نخ های همرنگ بافته می شود و سپس رنگرزی صورت می پذیرد. مهم ترین روش های رنگرزی پس از بافت شامل موارد ذیل می باشد:

Piece Dyeing: این روش بیشتر برای رنگرزی الیاف های نایلون و پلی استر استفاده می شود. در این روش، رنگرزی روی موکت بافته شده و قبل از نصب لایه پشتیبان (Backing) انجام می شود.

Printng: این روش نوعی از فرآیند چاپ است که روی موکت ها صورت می گیرد. این روش طیف وسیعی از طرح و رنگ ها را در بر می گیرد اما ثبات و پایداری بالایی ندارد. همچنین استفاده از مواد شوینده ای که مورد تائید تولید کننده موکت نباشد، می تواند به رنگ موکت آسیب جدی وارد کند.

ارائه خدمات شستشوی موکت در محل مشتری با دستگاه موکت شویی یکی از فعالیت های قالیشویی کارپواش مصباح است که به منظور آسایش مشتریان به صورت اعزام سریع نیروی تمیز کار به همه مناطق استان البرز انجام می شود.

Back To Top